Scroll
יומן הריון!

כתבות ומאמרים

בנושא: צילום תינוקות

עשרה טיפים לצילום תינוקות וילדים במצלמה בייתית:

 

זה לא סוד שבעידן בו המצלמה הדיגיטלית הפכה לכלי נגיש חלק גדול מאיתנו לא חוסכים בתמונות, אנו יורים ויורים... אבל לא תמיד מגיעים לתוצאה שתספק אותנו, כי בדיוק הילד זז, מצמץ, קפץ והשתולל... לצלם את הילדים שלנו זה לא הדבר הכי פשוט, כי אי אפשר ממש לביים אותם, הם לא ממש מקשיבים לנו ולא עושים כבקשתנו.

הרשי לי לתת לך כמה טיפים שיעזרו לך להתמודד עם העניין, לתפוש את הרגע ולא לפספס...

טיפ 1

רקע ליצירת אוירה:

תפתחו את הראש ונסו להיות יצירתיים לרגעים אלו... נסו לחשוב איפה הייתם רוצים לצלם את התינוק, הילד, נסו לדמיין את האוירה, את הרקע - האם בחוץ? ואם כן אז היכן? - בגן המשחקים ואולי בחוף הים? במרחבים פתוחים ואולי בחללים סגורים.

טיפ 2

לבוש ואביזרים:

הציצו במלתחה ותשלפו ממנה בגדים חמודים ממליצה לא עם הדפסים של דמויות מאויירות או כיתובים מכיוון שזה מבלבל את העין ולא תמיד נתפש במצלמה. בחרו בגדים חלקים או עם הדפס שחוזר על עצמו דוגמת פרחים, נקודות, משבצות או תחרה. תוסיפו לזה אביזרים כגון קשת, כובע מגניב, פרח וכל העולה בדמיונכם. נסו שבין כל המרכיבים שבחרתם יהייה קשר מעניין מבחינת צבעונית בעיקר.

 

טיפ 3

חפשו זויות מעניינות

אחת הטעויות הצורמות שאני רואה זה כאשר מצלמים ילדים מלמעלה. מעבר לעובדה שהילד מרגיש מאויים - זה יכול לגרום לעוות  מימדי הגוף והילד שגם ככה הוא קטנטן. לכן אני ממליצה להתכופף לגובה הילד - אפשר אפילו לרכון על הריצפה ולצלמו מלמטה וכך הוא יראה גדול יותר. אך זה עדיין לא אומר שאי אפשר להשתעשע לפעמים עם הילד ולעלות גבוה מעליו, לנפנף במשחק שיצוד את מבטו ומהר לצלם.

 

טיפ 4 

תאורה בצילומים

האופציה הטובה ביותר היא לצלם בחוץ בתאורה טבעית כיוון שצילום פנים (למי שאין ידע בתאורה כמובן) עלול להיות מסובך ומורכב כך שיהייה קשה להגיע לתוצאה טובה.

אפילו שימוש בפלאש הביתי לא יתן תוצאה מספקת בצילום פנים, כיוון שהפלאש הקטן לא יאיר את הדמות באופן חלק ואחיד (הציוד הנדרש הוא פלאשים גדולים, מטריות לפיזור האור ועוד...)

לכן - אם בכל זאת מתחשק לכם לצלם בבית העבירו את הפלש למצב שהוא מבזיק כל הזמן כברירת מחדל, פיתחו את החלונות, התריסים והוילונות ותנו לכמה שיותר אור להיכנס פנימה. נסו לדאוג לרקע נקי ככל האפשר (אם יש בלגאן בבית השתדלו שלא ישמש כרקע לתמונה). אך הקפידו שלא לצלם את האובייקט כשמאחורי גבו ישנה תאורה חזקה מהחלון או ממנורת הבית - זאת על מנת שלא יצא כהה וחסר פרטים, לצורך העניין הקפידו שהתאורה תהייה צדדית או קדמית.

 

טיפ 5

צילום חוץ (עוזר גם למניעת עיניים אדומות) לעומת צילום פנים

צאו החוצה למקום מעניין ותבחרו בשעות היום בהן התאורה רכה ומחמיאה – בשעות שלפני השקיעה או בשעות הבוקר המוקדמות.

חפשו את השמש ועימדו עם הגב אליה (פרט למקרים מיוחדים בהם נרצה לצלם מול השמש לרוב הצילום יעשה עם הגב לשמש). הקפידו שהילד יהייה במקום מוצל כדי שלא תהייה שמש ישירה על פניו או על גופו, הקפידו שלא יווצר מצב שרק חלק מגופו יהיה מוצל וחלקו בשמש - כי יווצרו ניגודי אור וצל חזקים מאוד בתמונה. המנעו אתם כצלמים ממצב בו תעמדו תחת השמש הישירה ותצלמו את הילד שנמצא בצל - דאגו שגם אתם תמצאו בצל כדי שהתמונה לא תצא חשוכה.

אם בכל זאת אתם מצלמים בשעות בהן השמש חזקה וישירה, חפשו את בפונקציה במצלמה המאפשרת להפעיל את הפלש בכל לחיצה (מסומן בירוק). בדקו שאתם לא עומדים תחת עץ או גג על מנת שלא יווצר צל כבד על חלק מגופכם.

שימוש בפלאש יעזור לבטל חלק מההצללות ויצמצם את הניגודיות (קונטרסט) בין האור לצל וכך הדמות לא תצא חשוכה.

שימוש בפלאש יוצר לעיתים עיניים אדומות לכן רצוי להשתמש בפונקציה במצלמה הנקראת: "הפחתת עיניים אדומות"  מה שיצור הבזק שיופיע לפני הפלאש החזק ויקטין את תופעת העיניים האדומות. ככל שנצלם מקרוב כך זוית החזרת הפלאש לעין תהייה רחבה יותר והאור לא יחדור

 

טיפ 6

אירגון התמונה ויצירת קומפוזיציה

לפני שתלחצו שוב ושוב, עדיף שתזכרו שחשובה האיכות ולא הכמות של התמונות במיוחד בעידן הדיגיטלי.

חישבו לרגע איך הייתם רוצים לבנות את התמונה שלכם: חישבו על העמדת הדמויות בחלל שמסביבם, על הרקע, על החפצים אם תרצו שיופיעו בתמונה, ותרדו לפרטים הקטנים יותר אך החשובים לא פחות: האם אתם רוצים לצלם רק פנים או גוף מלא, האם אתם רוצים את יתר הילדים שמשחקים בגן גם בתוך הפריים או שאתם מעדיפים את הילד שלכם בלי החבר ברקע... אם בחרתם לצלם את הגוף במלואו דאגו שלא לחתוך לו איברים אך מצד שני גם לא להשאיר יותר מידיי חלל ריק בחלק העליון או התחתון של התמונה.  אם בחרתם לעשות צילום תקריב של הפנים, לכו על זה במלוא העוצמה ודאגו להשאיר מרווח של כמה סנטימטרים בין הראש של הילד לבין הקצה  העליון התמונה. לאלו מביניכם שיש במצלמה פונקציה של צילום פורטרט פשוט להעביר לבוק ילדים  והמצלמה מתוכנתת לצמצם ומהירות מתאימים. כוונו  את הפוקוס על הפנים והעמידו את הילד במרחק של כמה מטרים מהרקע, וכך יתקבל אפקט של רקע מטושטש והפנים יהיו חדות, מה שיבליט עוד יותר את הילד מהרקע. שאלו את עצמכם מה יגרום ליותר עניין ומקוריות בתמונה - שהאובייקט המצולם יהיה במרכז התמונה? או שאולי יהיה מעניין יותר אם הוא יהיה קצת בצד. אל תהססו לזוז סביב האובייקט כדי למצוא את הזווית הטובה ביותר.

 

טיפ 7

דמיינו וספרו סיפור

חפשו את הרגעים המעניינים, המיוחדים, ולא תמיד את הרגע הבנאלי. נסו לספר סיפור, להעביר מסר, הרגשה, רגע, התרחשות, ולאו דווקא לשקף את המציאות כפי שהיא - בצורה כזו תוכלו ליצור עניין רב יותר בתמונה המתקבלת.

 

טיפ 8

צילום בתנועה

הילדים שלנו שובבים, הם זזים, קופצים, רצים, ויש שלב בו הם מתחילים לזחול, ללכת, ואח''כ להתנדנד בנדנדה ולרכב על האופניים החדשים - במצב כזה עיברו מיד במצלמה למצב של ''צילום ספורט'' - זוהי פונקציה המותאמת במיוחד לצילום מצבים בהם האובייקט בתנועה. כך תוכלו להקפיא את הרגע מבלי שהתמונה תצא מטושטשת.

טיפ 9

סבלנות ומקוריות

זהו מרכיב לא פחות חשוב ואולי הכי חשוב לקבלת תוצאה טובה. לאחר שחשבתם על זוויות צילום מעניינות נסו להתקרב, להתרחק מהילד ובידקו איך זה נראה מכל מצב - כשהגעתם לתוצאה מעניינת חכו בסבלנות לרגע המתאים שהילד יחייך, יפהק, או יביע הבעה מעניינת אחרת. זיכרו שכל היופי בילדים (וגם כל הקושי) שילדים לא ניתן לביים, ולא תמיד התמונה הכי יפה היא התמונה שהם מסתכלים ישירות למצלמה. יחד עם זאת חשוב לתפוש את הרגע בו הם לא ממצמצים. אני ממליצה שלצידכם יהיה עוד מישהו שיוכל לשיר לילד או לנפנף מולו במשחק שינעים את זמנו, וכך לקלוט את מבטו בשיא הרגע.

 

טיפ 10

גורם ההפתעה

הכירו לילד את המצלמה, תרגילו אותו לנוכחותה - וכך היא לא תהיה זרה לו.  אני יודעת שזה לא טבעי לכם אבל נסו שלא לבקש מהילד שיחייך למצלמה - כי התמונות היפות ביותר הן אלו הטבעיות שצולמו בהפתעה ולא אלו שניסינו לכוונן את ההבעה של הילד.

כאשר מצלמים ילדים צריכים להיות זריזים ומהירי החלטה מכיוון שלילדים אין הרבה סבלנות להמצא במקום אחד מבלי לזוז. אני תמיד ממליצה לתת לילד אובייקט לשחק עימו, חשוב שהאובייקט שבחרתם יעניין את הילד ויצטלם טוב. ובכך "קניתם" לכם כביכול זמן למצוא את הזוית המתאימה, ולצלם את הילד במצב הטבעי שלו, ללכוד את הבעות פניו ותגובותיו. במידה ותרצי את מבטו לכיוון המצלמה תוכלי תמיד לקרוא לו או להשיח את דעתו לרגע ואז ללחוץ על הקליק. בכל מקרה ממליצה לך להחזיק לידך עוד כמה משחקים קטנים שעושים רעש (משיחי הדעת) ולהשתמש בהם במקרה שתרצי שילדך יסתכל לכיוונך.

 

לאחר שקראתם בעיון את עשרת הטיפים, הפנמתם ויישמתם בשטח אני ממליצה מידי פעם לנסות ולשבור את החוקים, בצורה מודעת כמובן.

בהצלחה.

אשמח לראות תוצאות מעניינות.

לטיפים נוספים אשמח אם תפני אלי - קרן ליברמן – סטודיו לצילום הריון, משפחה, תינוקות בר ובת מצווה.

mehabetenk@gmail.com

טלפון: 0503-485475

נרגשת לשתף אותך,
נולד לי מוצר חדש - בעיצוב ייחודי -
יומן הריון יומן תינוק!
בואי להנות גם את ממחיר השקה >>